fbpx

Klasztor Shaolin Polska

WYJAZD DO CHIN

WYJAZD DO CHIN | SHAOLIN TEMPLE POLAND | BLOG

Jak zorganizować wyjazd do Chin?

„Chciałbym wyjechać do klasztoru, ale nie wiem jak to zorganizować. Proszę o pomoc.” To cytat z jednego z wielu maili, które otrzymuję odnośnie wyjazdu do Chin. W tym tekście postaram się wytłumaczyć, jak to wszystko wygląda.

Zacznijmy od tego, że w dniu pisania tego artykułu (17.10.2021) wyjazd do Chin jest niemalże niemożliwy. Międzynarodowi studenci i turyści nie mają możliwości uzyskania wizy. Klasztory i szkoły kung-fu są zamknięte dla międzynarodowych studentów i nie można na chwilę obecną uzyskać zaproszenia. Dzieje się tak od marca 2020 i na chwilę obecną nie ma oficjalnych informacji na temat zmiany stanu rzeczy. Informacje, porady i wskazówki zawarte w tym artykule opowiadają o możliwościach z czasów przed pandemią. Po otwarciu granic, zaktualizuję ten artykuł – jeżeli coś się zmieni. 🙂

Artykuł ten podzielimy na trzy części.

W części pierwszej opowiem, jak wygląda proces rekrutacji w klasztorze Shaolin Yunnan i jak to zorganizować.

W części drugiej opowiem, jak zorganizować sam wyjazd do Chin, jak się do niego przygotować oraz jakie niezbędne artykuły ze sobą zabrać.

W części trzeciej opowiem, na co zwrócić uwagę, wybierając szkołę lub klasztor w Chinach.

Część 1: Klasztor Shaolin, Yunnan

Kontakt z klasztorem:

Pierwszym krokiem do zaplanowania wyjazdu jest kontakt z klasztorem. Można skontaktować się na kilka sposobów: Wypełnić formularz zgłoszeniowy na oficjalnej stronie klasztoru. Napisać bezpośredni e-mail: info@shaolintemple.com. Skontaktować się przez platformę Book Martial Arts. Lub skontaktować się ze mną poprzez formularz zgłoszeniowy na tej stronie.

W chwili obecnej Twoja wiadomość wysłana bezpośrednio do klasztoru może pozostać bez odpowiedzi. Klasztor (jak wspomniałem wyżej) jest zamknięty dla przyjezdnych studentów i wznowi swoją działalność po otwarciu granic. Jednym z warunków jest również brak obowiązku kwarantanny. Klasztor zastrzega sobie prawo do odmówienia przyjęcia potencjalnego ucznia. Dużym atutem jest rekomendacja osoby bezpośrednio związanej z klasztorem (dlatego polecam kontakt ze mną).

Przed zaakceptowaniem Twojej aplikacji, zostanie przeprowadzony z Tobą wywiad. Może przybrać różne formy – zazwyczaj wymiana e-maili, lub satysfakcjonujące odpowiedzi w formularzu zgłoszeniowym wystarczą. Czasami jednak rozmowa odbywa się poprzez video chat z jednym z reprezentantów klasztoru. Przy pobycie pomiędzy 1 tydz. – 3 mies. zazwyczaj nie ma problemu. Jeżeli Twoją intencją jest pobyt długoterminowy (3 mies. +++), obowiązuje również okres próbny, który trwa trzy miesiące. 

Przygotowanie do wyjazdu:

Jeżeli Twoje zgłoszenie zostanie zaakceptowane, możesz przystąpić do przygotowań. 

Pierwszym krokiem jest uiszczenie opłaty wysokości $150 w celu zabezpieczenia Twojego pobytu. W tą kwotę wliczone są opłaty administracyjne, jak również: Uniform i oficjalny treningowy T-Shirt.

Po zaksięgowaniu wpłaty, czas na krok drugi: Otrzymasz zaproszenie, wystawione przez klasztor, które umożliwi Ci uzyskanie wizy studenckiej. 

Trzecim krokiem jest e-mail, który otrzymasz od administracji klasztoru, znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje na temat: Przygotowań do wyjazdu. 'Instrukcje’ treningowe. Zasady przebywania w klasztorze i udziału w treningach. Tabele opłat i inne użyteczne informacje. Cała kwota, za pobyt w klasztorze powinna zostać uregulowana przed rozpoczęciem treningu – zazwyczaj dzieje się to w dniu przyjazdu i zakwaterowania. 

Pamiętaj, że przyjeżdżając do klasztoru i rozpoczynając swój trening, zgadzasz się na zasady i regulaminy panujące w placówce. Wszystko to jest dokładnie opisane w „Enrollment Pack’u”, który otrzymasz od administracji klasztoru. Radzę przeczytać go dokładnie, żeby uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Pamiętaj, że przyjeżdżając do klasztoru Shaolin, Yunnan – mieszkać będziesz w murach aktywnej Chińskiej świątyni. Będziesz trenować, jeść, spać i medytować razem z mnichami świątyni Shaolin. Co za tym idzie – obowiązywać Cię będą takie same zasady. 

Część 2: Wyjazd do Chin

Wiza i formalności:

Nieważne czy wyjeżdżasz do Shaolin, Yunnan czy innego klasztoru/szkoły (jak wybrać odpowiednie dla Ciebie miejsce, znajdziesz w części 3)- potrzebujesz wizę.

Większość miejsc wystawia zaproszenie, dzięki któremu możesz uzyskać wizę studencką. Zazwyczaj wydawana jest wiza na pobyt do 6 miesięcy. Jeżeli planujesz dłuższy pobyt, będziesz musiał/musiała liczyć się z kosztami uzyskania kolejnej wizy. W tym celu potrzebujesz opuścić teren Chińskiej Republiki Ludowej i aplikować o wydanie kolejnej wizy studenckiej. Zazwyczaj wyjeżdża się w tym celu do Tajlandii, jest tam stosunkowo tanio i blisko. Dostaniesz od szkoły/klasztoru kolejne zaproszenie, a aplikować możesz w dowolnej Ambasadzie ChRL. Przed wizową aplikacją, dobrze jest posiadać już zarezerwowane bilety lotnicze. W Polsce nie spotkałem się z taką sytuacją, ale kiedy aplikowałem o wizę w ambasadzie ChRL w Dublinie – poprosili mnie o bilety, żeby potwierdzić datę mojego pobytu i faktyczną destynację.

Wszystkie dokumenty wymagane do otrzymania wizy znajdziesz na stronie internetowej ambasady w której aplikujesz. W większości przypadków wniosek wizowy składa się na stronie internetowej, trzeba go później wydrukować i zabrać 'hard copy’ na umówione spotkanie w ambasadzie.

Klasztor Shaolin i większość szkół (te warte uwagi) będą wymagały od Ciebie oświadczenia (podpisanego przez Ciebie), lub zaświadczenia lekarskiego o możliwości wykonywania wysiłku fizycznego związanego z treningiem sztuk walki. W niektórych przypadkach będzie również wymagane zaświadczenie o niekaralności – tego jednak powinieneś dowiedzieć się z rozmowy z przedstawicielami klasztoru/szkoły do której chcesz się udać.

Niezbędnik:

Co ze sobą zabrać?

Pierwszą rzeczą o której pomyślałem jest adapter, który umożliwi Ci podłączenie urządzeń elektrycznych/ładowarek do chińskiego gniazdka. Łatwo dostępny w sklepach rtv/agd. Jeżeli chcesz mieć dostęp do facebook’a, google’a i innych tego typu rzeczy – potrzebujesz VPN. Aplikację ściągnij i zainstaluj przed wyjazdem do Chin, później Ci się to nie uda. Najlepszy VPN z jakiego korzystałem to Astrill, są też inne płatne i bezpłatne, ale ten działał bez żadnych problemów. Dobrze mieć zainstalowany na wszelki wypadek (poza płatnym) jeden bezpłatny, żeby w razie usterki mieć jako-taki dostęp do zachodniego internetu. Przyda Ci się również WeChat. Chiński 'whatsapp’, ale lepszy. Jeżeli wyjeżdżasz na dłuższy okres 6 mies.+ – dobrze założyć sobie konto w Chińskim banku. To jednak zrobisz, będąc już na miejscu. Nie polecę Ci najlepszego banku, każda prowincja ma swoje własne regulacje i każdy oddział również rządzi się swoimi prawami. Osobiście posiadałem konto w Bank of China i nie miałem z nim problemów. W szkołach kung-fu/klasztorach zazwyczaj znajdzie się ktoś, kto Ci w tym pomoże. WeChat ma opcję: WeChat Pay, która jest najlepszym sposobem dokonywania opłat w Chinach. Pamiętaj, że płatność zachodnią kartą w wielu miejscach w Chinach jest niemożliwa (sklepy, restauracje, kina, również opłata za czesne). W hotelach zazwyczaj nie ma problemu z użyciem VISA czy MasterCard. Wiele banków wymaga informacji o wyjeździe do Azji (w wypadku niepoinformowania o wyjeździe istnieje ryzyko zablokowania karty i środków na koncie).

Warto również zadbać o ubezpieczenie, które będzie chroniło Cię przed kosztami poniesionymi z tytułu pomocy medycznej, odwołania/opóźnienia lotów czy nieszczęśliwych wypadków. Może być bardzo pomocne – sam się o tym przekonałem.

Codzienne życie:

Chiny są bezpiecznym krajem o niskim stopniu przestępczości.

Wiadomo, zależy od regionu i miasta – generalizując jednak – nie ma się czego bać. Ważne jest przestrzeganie zasad i stosowanie się do poleceń. Twój pobyt, czy to w klasztorze, szkole, hotelu… musi zostać zgłoszony na najbliższym (względem Twojego miejsca pobytu) komisariacie. W 99.9% przypadków zrobi to za Ciebie administracja obiektu w którym się znajdujesz. Tylko raz musiałem to robić sam, rejestrując się w jednym z hoteli w Luoyang. Bardzo ciężko będzie Ci porozumieć się w języku angielskim. Pamiętaj, żeby mieć przy sobie rozmówki chińskieaplikację do tłumaczeń – najlepiej, naucz się trochę mandaryńskiego. Z aplikacji polecam: Google Translate (aplikację, nie ten w przeglądarce) – pobierz sobie język chiński, żeby działał też offline, Pleco, Baidu.

Mapy – MapsMe, Baidu Maps, Google Maps (nie zawsze są dokładne). W szkołach i klasztorach zazwyczaj znajduje się tłumacz.

Jeżeli chodzi o rzeczy codziennego użytku: akcesoria higieniczne, papier toaletowy, leki oraz wszystkie rzeczy osobistego użytku – musisz mieć swoje. Szkoły i klasztory oferują wyżywienie, nocleg oraz wodę. Jednak wszystkie pozostałe rzeczy musisz mieć swoje. Spokojnie! Nie musisz ich zabierać ze sobą, wszystko kupisz na miejscu. Obowiązującą w Chinach walutą jest Juan Chiński (CNY).

Tyle przychodzi mi do głowy na chwilę obecną. Jeżeli coś mi się przypomni – zaktualizuję ten wpis. Pamiętaj jednak, że w  Chinach wszystko jest ogólnodostępne, nie jest konieczne pakowanie się jak na bezludną wyspę. 🙂 Jeżeli masz jakieś pytania – pisz śmiało w komentarzach. 🙂

Część 3: Jak wybrać miejsce na trening

Osobiście polecam klasztor Shaolin, Yunnan, jednak decyzję odnośnie potencjalnego szkolenia w danym miejscu, podejmij sam/sama, słuchając swojego serduszka. 🙂 Powiem Ci na co zwrócić uwagę, aby uniknąć potencjalnego rozczarowania.

Nie będę podawał tutaj szkół, które polecam lub nie (poza klasztorem). Pamiętaj, że każdy jest inny i dla każdego wyjazd do Chin, trening chińskich sztuk walki, jak i całe doświadczenie z tym związane to sprawa dość osobista i każdy może oczekiwać czegoś innego.

Planując wyjazd do Chin, przede wszystkim musisz zastanowić się, jaki jest Twój cel, co chcesz osiągnąć. Bazując na tym – łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce. Jeżeli nie jesteś w stanie poświęcić dla treningu swojej wygody, przywilejów statusu społecznego, czy innych wymysłów zachodniego świata – nie marnuj pieniędzy, ani czasu.

To ile wyniesiesz z pobytu (nie ważne czy jedziesz na tydzień czy 5 lat), jest uzależnione od dwóch czynników:

1. Twojego podejścia do treningu i mistrzów, zaangażowania  i otwartości na doświadczenia.

2. Miejsca, które wybierzesz (wybierz więc mądrze).

Tak więc możesz wybrać czy chcesz udać się do klasztoru (tutaj opcje są ograniczone, właściwie tylko klasztor Shaolin, Yunnan oferuje pobyt wewnątrz murów funkcjonującej świątyni Shaolin – istnieją też szkoły kung fu, które również oferują pobyt wewnątrz klasztornych murów, jednak nie są to klasztory Shaolin), czy szkoły.

Tak jak wspomniałem wyżej: Obranie celu wyjazdu będzie kluczowe w procesie wybrania odpowiedniego miejsca. Wiadomo, że na stronie internetowej każdy może napisać, co tylko chce aby zachęcić potencjalnych uczniów – później słychać tylko jęk zawodu, kiedy okazuje się, że miejsce nie było tym, co opisywano na stronie. Na całe szczęście rząd Chiński od 2019 roku zaczął interweniować i powoli zamykać szemrane szkoły i tzw. scam’y.

Z pozostałych szkół, są takie, które również oferują 'oficjalne’ certyfikaty’, które pomimo wątpliwej wartości czy rozpoznawalności, których istnienie mimo wszystko jest akceptowane, ponieważ szkoła może oferować swoją własną certyfikację.

Najważniejsze, że:

1. Szkoła faktycznie istnieje. 

2. Szkoła faktycznie oferuje trening sztuk walki. 

3. W szkole nie odbywają się żadne niedozwolone praktyki.

Jeżeli chcesz po prostu pojechać do Chin i nie za bardzo interesuje cię (oficjalna) certyfikacja, chcesz mieć luz i nie mieć żadnych obowiązków, wybór szkoły nie będzie taki trudny.

Jeżeli jednak chcesz, żeby Twój wyjazd był jak najbardziej owocny, chcesz posiadać 'papierek’, który jest rozpoznawalny na międzynarodowej arenie – poświęć trochę czasu na wyszukanie odpowiedniej szkoły. Jeżeli chodzi o Shaolin Kung Fu (bo o takich szkołach tutaj mówię), upewnij się, że szkoła jest oficjalnie zatwierdzona przez Klasztor Shaolin, lub postaraj się o wyjazd do klasztoru. Pamiętaj, że wyjazd i życie w murach klasztoru Shaolin Henan jest już od dłuższego czasu niemożliwe (uprzedzając komentarze wszelakich znawców – trening w Henan jest jak najbardziej możliwy, jednak mieszkać będziesz w hostelu dla zagranicznych studentów), a wiele szkół operujących w obrębie parku narodowego Shaolin zostało zamkniętych – ze względu właśnie na wprowadzanie uczniów w błąd i nieprawidłowe praktyki. Jeżeli interesuje cię oficjalna szkoła Shaolin Kung Fu, znam dwie, które wciąż są aktywne (tzn. były przed pandemią, teraz zagraniczni uczniowie nie są przyjmowani), oraz oczywiście, aby – moim zdaniem – doświadczyć w pełni życia i praktyki Shaolin: Klasztor Shaolin Yunnan.

Istnieje też kilka szkół, które pomimo wprowadzania potencjalnych uczniów w błąd, obiecując oficjalne certyfikaty – wciąż są dobrymi szkołami z dobrym poziomem nauczania. Łatwo je znaleźć w internecie. Nie będę pisał, które to są szkoły. Jeżeli naprawdę chcesz wyjechać i masz na oku konkretną szkołę/klasztor – zasięgnij opinii ludzi, którzy tam byli, zrób 'research’. Jeżeli będziesz szukać odpowiednio głęboko – znajdziesz to czego szukasz.

Ogółem, dziękuję za wypowiedź.

Scroll to Top