fbpx

Klasztor Shaolin Polska

ŚWIĄTYNIA LINGKAI

ŚWIĄTYNIA LINGKAI | SHAOLIN TEMPLE POLAND | BLOG

ŚWIĄTYNIA LINGKAI - KLASZTOR SHAOLIN

„Świątynia Lingkai na Górze Paotai” (炮台山灵开寺) – Napis ten widnieje na murach bramy świątyni Lingkai w prowincji Syczuan. Napisany przez opata Klasztoru Shaolin w prowincji Henan, Sifu Shi Yongxin (释永信) symbolizuje on przynależność kompleksu klasztornego Lingkai do Klasztoru Shaolin. Świątynia Lingkai została oficjalnie przyjęta do grona oddziałów Klasztoru Shaolin w listopadzie 2019 roku. Miałem zaszczyt uczestniczyć w ceremonii jak również pokazie Shaolin Kung Fu zorganizowanym na cześć przyjęcia Świątyni Lingkai. Wśród mieszkańców Klasztoru Shaolin Chengdu (Świątyni Lingkai) znajdują się mnisi, którzy rezydowali w Klasztorze przed przejęciem, mnisi wysłani z Klasztoru Shaolin Henan oraz mnisi z Klasztoru Shaolin Yunnan, gdzie kontynuować będziemy szerzenie nauk, kultury oraz sztuk walki Shaolin (również wśród zagranicznych studentów).

GÓRA PAOTAI

Góra Paotai na wschodnim brzegu rzeki Tuojiang wznosi się na wysokość 863 metrów nad poziomem morza, na pólnocny wschód od miasta Chengdu. Szczyt góry wygląda jak pięciopłatowy lotos, dlatego góra nazywana jest też „Górą Lotosu”. W okresie Xianfeng za panowania dynastii Qing z góry Paotai wykopano armatę i cokół z brązu z czasów dynastii Song.

NIANHUA - LINGKAI

Starożytna świątynia Nianhua, od czasów dynastii Qing znana jako Świątynia Lingkai, położona jest na szczycie góry Paotai. Zbudowana została w czasach południowej dynastii Song (1127 – 1279). Chociaż starożytna świątynia Nianhua jest słynną starożytną świątynią w zachodnim Syczuanie, niestety była wielokrotnie niszczona przez wojny. Dzisiaj większość zabytków to budynki pozostałe po odbudowie za czasów dynastii Qing, a reszta nowo wybudowanych świątyń to imitowane budowle dynastii Song.

Pierwotnie znajdowało się tutaj 8 sal Buddy, w tym m.in.: Jialan, Maitreya, Songzi Guanyin, czy budynek kolekcji pism świętych. Budowla posiada trzy osie, wzniesione wzdłuż góry z zachodu na wschód. Na centralnej osi znajduje się sala Tianwang, a następnie Shanmen, Huanyin i sala Daxiong. Dzwonnica, sala farmaceutyczna, sala Wuguan, wewnętrzna sala dzienna i kuchnia znajdują się na prawej osi. Pawilon Dabei i zachodnia hala gościnna znajdują się na lewej osi.

LEGENDA

Według legendy, podczas najazdu Yuan, ówczesny opat Świątyni Nianhua Shi Haichun porpowadził dzielnie wszystkich mnichów świątyni wraz z armią Song do walki. W czasie walki z powodu przewagi liczebnej wroga, opat Haichun nakazał pozostałym mnichom ucieczkę w góry, samemu stawiając czoła przeciwnikowi. Opat Shi Haichun zginął męczeńską śmiercią „chroniąc kraj i mnichów”. Nietrudno tutaj zrozumieć więź pomiędzy Świątynią Shaolin a Lingkai (niegdyś Nianhua).

TRENING SHAOLIN KUNG FU

Z radością informujemy, że aplikacje do programów Kung Fu w Klasztorze Shaolin Chengdu (prowadzonych przez Klasztor Shaolin Yunnan) są już otwarte. Jeżeli chcesz trenować Kung Fu w murach aktywnie działającej Świątyni Shaolin, zapraszamy: >>Formularz zgłoszeniowy<<.

Możesz też skontaktować się bezpośrednio z nami: >>Formularz kontaktowy<<.

GALERIA
Mistrz Shi Hengyi w Chengdu
Scroll to Top