fbpx

Klasztor Shaolin Polska

SHAOLIN KUNG FU

Shaolin Kung Fu / Shaolin Quan (Pięść Shaolin)

SHAOLIN KUNG FU

Shaolin Kung Fu (少林功夫, Shàolín gōngfu) lub Shaolin Quan (少林拳, Shàolínquán) Łączy on w sobie filozofię chán (buddyjską) i wǔ (sztuki walki).

Shaolin kung fu jest jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych stylów kung fu/wu shu na świecie. Łączy on w sobie filozofię chán (buddyjską) i wǔ (sztuki walki). Styl ten, dokładnie Shàolínquán (pięść Shàolín) został opracowany w świątyni Shaolin w prowincji Hénán w Chinach, ponad 1500 lat temu. W Chinach bardzo powszechnym powiedzeniem jest: „Wszystkie sztuki walki pod niebem wywodzą się z Shaolin”. Pokazuje to, jak duży wpływ na rozwój sztuk walki miało opracowanie i późniejsze rozpowszechnienie tego stylu.

Trening Shàolín nie skupia się tylko na umiejętnościach bojowych, ale również na sztuce bycia dobrym człowiekiem. Rozpoczynając trening Shaolin Kung Fu, najpierw musisz rozwinąć zdrowe nawyki życiowe i dyscyplinę osobistą. Istnieją pewne cechy mnichów, które są przekazywane uczniom: bycie uważnym, uprzejmym, odważnym, prawym, pracowitym, lojalnym, rozwijanie jasności umysłu i uczenie się rozwiązywania problemów.

TRENING SHAOLIN KUNG FU ZAWIERA

PODSTAWY STYLU

Najważniejszą częścią treningu Shaolin kung fu jest trening podstaw. Mocne podstawy pozwolą Ci rozwinąć Twoje kung fu na najwyższy poziom. W skład treningu podstaw wchodzą: kopnięcia, uderzenia, bloki, oraz proste zestawy ruchów. Ma to na celu przygotowanie Ciebie i Twojego ciała do bardziej wymagających i skomplikowanych technik, których nauka byłaby niemożliwa bez opanowania podstaw. Dzięki treningowi podstaw Twoje ciało stanie się bardziej wytrzymałe i elastyczne, zwiększysz swoją szybkość i siłę oraz poprawisz równowagę – nie tylko zewnętrzną, ale również tą wewnątrz Ciebie.

TECHNIKI

Technikę rozwija się poprzez stopniowe postępy, wraz z rozwojem siły oraz wytrzymałości ciała – które są kluczowe w prawidłowym zastosowaniu technik. Najszybciej poprawisz się, gdy będziesz ćwiczyć techniki wraz z rozwojem swojego ciała, wykonując ćwiczenia rozciągające, siłowe, wytrzymałościowe oraz szybkościowe. Trening Shaolin jest odpowiednio zbalansowany, tak aby każdy z tych aspektów rozwijał się równomiernie i nie pozostawiał żadnego z tych aspektów w tyle. Da Ci to duży wachlarz możliwości, wzmocni całe ciało – jak i umysł – co z kolei pozwoli Ci poczuć się bardziej pewnym siebie. Ciesząc się przy tym dobrym zdrowiem i kondycją.

FORMY

Formy oznaczają zestawy ruchów. Można je wykonywać z pustymi rękoma, tzw. formy ręczne lub z bronią. Są to zestawy ruchów oraz technik poznanych w czasie treningu podstaw, z biegiem czasu przechodząc w bardziej zaawansowany format. Formy mają za zadanie wyrobić nawyk wykorzystywania technik płynnie i bezwarunkowo (odruchowo). Poza tym formy są świetnym sposobem na zwiększenie koncentracji, zwinności oraz siły. Tradycyjne formy w Shaolin kung fu są krótkie, a ataki wyprowadzane są liniowo z płynnym przejściem z jednej techniki do drugiej. Za najstarszą formę Shaolin kung fu uważa się Luóhàn shíbā shǒu.

APLIKACJE

Aplikacje, czy też zastosowanie technik w walce. Każda forma składa się z technik, a każda z technik (niemalże) w formie ma swoje zastosowanie bojowe. Na treningu Shaolin kung fu wyjaśniamy zastosowania danych technik w konkretnych sytuacjach. Tylko poprzez zrozumienie zastosowania technik w walce będziesz w stanie wznieść jakość wykonywanych form na jeszcze wyższy poziom.

PRACA W PARACH

Dui lian, czyli praca w parach pozwala wykonywać techniki zawarte w formach jako rodzaj kontrolowanej walki, dzięki czemu nauczysz się zachowań i wyczucia potencjalnego przeciwnika. Dzięki tej praktyce zyskasz większą pewność siebie i przetestujesz techniki w kontrolowanych warunkach. Dzięki treningowi dui lian nauczysz się również kontroli nad własną siłą.

TRENING Z BRONIĄ

Trening z bronią pozwoli Ci polepszyć koordynację oraz równowagę. Poprawi zręczność i szybkość. Niektóre z broni Shaolin to: kij (棍, gùn); wachlarz (扇, shàn); szabla (刀, dāo); miecz (剑, jiàn); włócznia (枪, qiāng); łańcuch (九节鞭, jiǔ jié biān). W Shaolin kung fu występuje więcej broni – w przeszłości mnisi z klasztoru Shaolin używali codziennych narzędzi w celu ochrony klasztoru przed najeźdźcami.

QIGONG

Trening Shaolin zawiera w sobie elementy 'twardego’ oraz 'miękkiego’ qìgōng. Qìgōng jest sposobem na jednoczesne ćwiczenie układu nerwowego, umysłu i narządów wewnętrznych. Celem tych praktyk jest stymulowanie przepływu energii wewnętrznej (Qi) poprzez kanały zwane meridianami i budowanie wewnętrznej siły. Praktyka qìgōng znacząco wpływa na jakość życia, zdrowie i długowieczność.

QINNA

Qinna, czyli chwyty i dźwignie. Są to techniki wykorzystywane w celu samoobrony. Nie jest to agresywna forma samoobrony, jest to styl walki, który ma na celu unieszkodliwić przeciwnika – nie zadając mu przy tym poważnych obrażeń. Techniki qínná obejmują uszkodzenie ścięgien, stawów oraz chwytanie punktów witalnych. Qínná pozwala obalić przeciwnika bez wykorzystywania brutalnej siły.

SANSHOU / SANDA​

Sanda to tzw. 'Chiński kickboxing’ z tą różnicą, że sanda powstała dużo wcześniej. Z początku była to dziedzina opracowana dla wojska, jednak później przekształciła się w sport walki. Łączy w sobie elementy kung fu (wu shu), dźwigni i samoobrony. Trening sandy jest dobrym sposobem na zwiększenie sprawności, szybkości, siły oraz wytrzymałości. Dzięki sandzie osiągniesz też większą pewność siebie.

Scroll to Top