Qi Gong

气功 Qìgōng

Qi Gong

Qigong składa się z dwóch części: Qi (energia) i Gong (praca, praktyka). Ćwiczenia koncentrują się na rozwijaniu Qi poprzez wykonanie odpowiedniej pracy.


Praktyka Qi Gong odżywia i aktywuje naszą energię Qi. Jest to sztuka, która ma na celu edukację ciała, oddechu i umysłu, aby osiągnąć harmonię pomiędzy trzema skarbami, którymi są jīng, qì i shén. Z korzyścią dla zdrowia i długowieczności. Poprzez ruch, oddech i koncentrację ciało zostaje wzmocnione i zrelaksowane. Rozluźniamy dzięki temu organizm, wzmacniamy układ odpornościowy i aktywujemy cyrkulację Qi, sprzyja to optymalizacji krążenia krwi, co z kolei zharmonizuje funkcjonowanie narządów wewnętrznych (Zhang Fu) i zapewni równowagę między fizycznym, psychicznym i duchowym stanem.


praktyka Qi Gong

Praktyka qìgōng przynosi korzyści nie tylko fizyczne, ale również psychiczne.


Qigong to sposób na jednoczesne ćwiczenie układu nerwowego, umysłu i narządów wewnętrznych, co skutkuje zwiększeniem poziomu sprawności i siły. Celem ćwiczeń qìgōng jest stymulowanie przepływu energii wewnętrznej zwanej „Qi” przez kanały (zwane meridianami) i budowanie wewnętrznej siły. Qìgōng wykorzystuje techniki i praktyki oddechowe chińskiego buddyzmu, taoizmu i sztuk walki. Te techniki oddychania kontrolują wewnętrzny ruch Qi. W Polskiej Akademii Shaolin Wu Shu uczymy: Zhàn Zhuāng, Shàolín Bāduànjǐn, Yìjīnjīng, Wǔqínxì czy Méihuā qìgōng.


'twarde' Qi Gong

Qìgōng wykorzystujemy również do mechanicznego wzmocnienia ciała.


Z perspektywy Chińskich sztuk walki (szczególnie stylu Shàolínquán) istnieje również koncept tzw. twardego qigong. Twarde qìgōng polega na wzmocnieniu zewnętrznego ciała, poprzez regularne i stopniowane uderzanie (oklepywanie) poszczególnych części ciała. Ma to na celu wyćwiczenie układu nerwowego, tak aby poszczególne części ciała były uodpornione na ból. Poprzez oklepywanie ciała masujemy kanały przepływu energii (meridiany), dzięki czemu uczymy się również kontrolować jej przepływ oraz skupienie.