fbpx

Klasztor Shaolin Polska

POZYCJE W SHAOLIN KUNG FU

POZYCJE W SHAOLIN KUNG FU | SHAOLIN TEMPLE POLAND | BLOG

POZYCJE W SHAOLIN KUNG FU, CZYM SĄ I PO CO JE ROBIMY

 Pozycje w Shaolin Kung Fu: Tradycyjna praktyka pozycji w Shaolin Kung Fu jest istotną i niezbędną częścią każdego treningu. Te postawy są uważane za dziedzictwo Shaolin. Są to fundamentalne umiejętności, które obejmują zaangażowanie fizyczne, techniczne i mentalne. Jest to część treningu podstaw w Shaolin Kung Fu (Ji Ben Gong). 

WPROWADZENIE DO PODSTAWOWYCH POZYCJI SHAOLIN

 1. Trening fizyczny rozwija wytrzymałość mięśniową.  

Pozycje są ćwiczeniami izometrycznymi, czyli polegającymi na utrzymaniu nieruchomej pozycji przez określony czas. Utrzymywanie się w takiej postawie rozwija wytrzymałość mięśni nóg, bioder, dolnej części pleców i rdzenia. Można ćwiczyć je również dynamicznie, co dodaje siły mięśniom.  Jest ona rozwijana przy przejściach z izometrycznych pozycji do dynamicznych ruchów. To właśnie one pomagają w mobilności i zachowaniu elastyczności stawów biodrowych i mięśni, rozciąganiu pośladków oraz wytrzymałości ścięgien.

2. Trening techniczny jest niezbędnym elementem do zastosowania go w ataku i w obronie, kontrolując przy tym pozycję i ruch przeciwnika przy zachowaniu stabilności całego ciała.

3.Trening mentalny skupia się na pełnej świadomości ciała poprzez trening wytrzymałościowy w celu osiągnięcia pełnej koordynacji ruchowej, równowagi, mobilności, rozluźnienia, koncentracji i co najważniejsze – odporności na zmęczenie i ból mięśniowy.  Oprócz tego trening wykształca nowe połączenia neuronowe w mózgu, a co za tym idzie – symetrię i równowagę. Pomaga to także w prawidłowym oddychaniu. 

Trening postaw Shaolin Kung Fu rozpoczyna się od statycznego trzymania konkretnej pozycji przez krótki czas. Po prawidłowym opanowaniu techniki, wprowadza się na przemian ruchy statyczne z dynamicznymi oraz wydłuża się utrzymanie postawy. Na początku należy skupić się tylko na pozycjach nóg, a następnie stopniowo wprowadzać te związane z ćwiczeniami rąk. 

Praca nad pozycjami z udziałem nóg i rąk zapewnia prawidłowe ułożenie i napięcie ciała. Zawsze przed takim treningiem należy wykonać lekkie rozciąganie i rozgrzewkę. Należy się również upewnić, czy nasza postawa jest prawidłowa, a ciało jest ustawione w jednej linii podczas utrzymania pozycji. Aby zwiększyć trudność ćwiczenia, trzeba obniżyć ciało, wydłużyć czas pozostania w danym ustawieniu oraz zwiększyć liczbę wykonywanych powtórzeń. Nie należy wykonywać ćwiczeń na siłę, ponieważ może doprowadzić to do kontuzji.

Kolejnym ważnym aspektem treningu może być zmiana powierzchni, na której ćwiczymy- z płaskiej na nierówną. Można wtedy dodać ciężarki i przedmioty do balansujące na głowie, rękach lub nogach. W ten sposób pobudzamy swoje mięśnie, zwiększamy równowagę, prostujemy postawę i zyskujemy większą świadomość ciała, skupienie i koncentrację. Oprócz wzmocnienia nóg, trening pozycji pomaga również w nauce dynamicznej praktyki w poszczególnych formach. W każdym zestawie form- ręcznych lub form z bronią, większość z nich opiera się na takich fundamentalnych pozycjach  jak: Ma Bu, Gong Bu, Pu Bu, Xie Bu i Xu Bu. Kiedy te style zostaną urozmaicone w dynamiczne ruchy, będą miały one jeszcze bardziej solidne podłoże. Dolna część ciała będzie wydawała się dobrze zakorzeniona i bezpieczna. Opanowanie tych podstaw wymaga staranności i poświęcenia podczas treningu. To właśnie te pozycje są niezbędnymi umiejętnościami w osiągnięciu mistrzostwa. 

Ogółem, dziękuję za wypowiedź

Scroll to Top