fbpx

Klasztor Shaolin Polska

KLASZTOR SHAOLIN JAK SIĘ DOSTAĆ

KLASZTOR SHAOLIN JAK SIĘ DOSTAĆ | SHAOLIN TEMPLE POLAND | BLOG

KLASZTOR SHAOLIN JAK SIĘ DOSTAĆ

Jak dostać się do Klasztoru Shaolin? Ostatnio dość często zadawane pytanie… zwłaszcza, że według wszelkich doniesień, już niedługo będziemy mogli odwiedzić Państwo Środka. Jest to świetna wiadomość, przynajmniej dla mnie, ponieważ wrócę do domu po około 3. letniej rozłące z Klasztorem i moimi Mistrzami (mimo, że mamy codzienny kontakt).

SHAOLIN HENAN

Przede wszystkim najważniejszym pytaniem, które musisz sobie zadać to: „W jakim celu chcę odbyć podróż do Klasztoru?”

Pamiętaj, że Klasztor Shaolin w prowincji Henan nie oferuje zagranicznym studentom pobytu wewnątrz murów Klasztoru. Studenci, którzy jadą do Henan zakwaterowani zostają w hostelach/hotelach oddalonych od Klasztoru o dobrych kilka/kilkanaście kilometrów. Na terenie parku narodowego Shaolin znajduje się również kilka szkół Shaolin Kung Fu w których masz możliowość uczyć się od (zazwyczaj) byłych już mnichów Klasztoru. Do 2019 roku istniało tam wiele szkół, jednak przez zarządzenie mające na celu ochronę dziedzictwa Shaolin, wiele z nich zostało zamkniętych. Również ze względu na pandemię, niektóre szkoły nie były w stanie się utrzymać i zmuszone zostały do zamknięcia. Będąc uczniem w jednej z takich szkół czy uczniem Klasztoru Shaolin musisz pamiętać, że Twój kontakt z mnichami i życiem klasztornym będzie mocno ograniczony. Nie będziesz mieć możliwości zasiadania w klasztornej stołówce czy uczestniczyć w większości ceremonii odbywających się w świątyni. Zazwyczaj zostanie przydzielony Ci do nauki adept Shaolin, który akurat będzie miał czas przeprowadzić z Tobą (Wami, bo będzie to grupa) trening.

Sytuacja wygląda trochę inaczej, kiedy jedziesz do Klasztoru w towarzystwie uznanego w Klasztorze mistrza. Masz wtedy możliwość „liznąć” klasztornego życia. Może uda Ci się zjeść obiad w klasztornej stołówce bądź zostać zaproszonymi by wziąć udział w świątynnej ceremonii. Może nawet spotkanie z Opatem Klasztoru, Wielkim Mistrzem Shi Yongxin. Takich możliwości jest jednak dość niewiele, ale możesz podłączyć się do wyjazdowego „obozu” z jedną ze szkół Shaolin, które oferują takie grupowe wyjazdy. 

Mój pobyt w Shaolin Henan wspominam bardzo pozytywnie i jest to świetne doświadczenie! Jednak ja na dłuższą metę szukałem czegoś więcej, chciałem doświadczyć pełnego klasztornego życia…

SHAOLIN YUNNAN

Klasztor Shaolin ma wiele oficjalnych oddziałów na terenie Chin, jak i oficjalnych przedstawicieli na całym świecie. Klasztor Shaolin w prowincji Henan jest „matką”, pierwszym Klasztorem Shaolin z którego wywodzi się cała kultura i nauki buddyzmu Chan oraz sztuk walki Shaolin. „Jeden jest Klasztor Shaolin”, jest to powiedzenie, które często usłyszeć możemy z ust mnichów Klasztoru. Odnosi się m.in. do tego, że każda oficjalna placówka jest pobłogosławiona przez władze Klasztoru, a każdy z mnichów, którzy w tych placówkach przebywają jest mistrzem wywodzącym się macierzystego Klasztoru. 

Klasztor Shaolin Yunnan jest obecnie jedynym ośrodkiem w Chinach, który przyjmuje zagranicznych (nie chińskich) studentów wewnątrz murów aktywnie działającego Klasztoru i Świątyni Shaolin. W tym właśnie celu powstała ta placówka, żeby zagraniczni studenci mogli zaznać pełnego klasztornego życia. Opatem Klasztoru Shaolin Yunnan jest Wielki Mistrz Shifu Shi Yanbei, który przed otrzymaniem zaszczytu prowadzenia Klasztoru Shaolin Yunnan był szefem departamentu medycznego w Shaolin Henan. Jest również bliskim współpracownikiem Opata Shi Yongxin.

Kierunek Yunnan był zatem jedyną opcją dla mnie. Ponieważ od kiedy pamiętam, marzyłem o życiu według harmonogramu mnichów z Shaolin, dzięki Klasztorowi Shaolin Yunnan było to możliwe do zrealizowania. Nie tylko mam zaszczyt zaznawać klasztornego życia, ale również jestem jednym z pełnoprawnych wojowników Klasztoru Shaolin i jego stałym rezydentem.

Obecnie Klasztor Shaolin w mieście Kunming jest remontowany, m. in. dlatego Klasztor Shaolin Yunnan przenosi swoją siedzibę do Klasztoru Shaolin niedaleko miasta Chengdu w prowincji Syczuan. Prawdopodobnie zostaniemy tutaj już na stałe. Lokacja ta ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ podczas mojego pobytu w Chinach miałem zaszczyt brać udział w pokazie Shaolin Kung Fu oraz ceremonii, która odbyła się na cześć przyłączenia Klasztoru Lingkai w „szeregi” klasztorów Shaolin. Od tego momentu (listopad 2019) jest oficjalnym Klasztorem Shaolin, Syczuan. Pobłogosławionym przez Opata Shi Yongxin oraz Opata Shi Yanbei.

JAK DOSTAĆ SIĘ DO KLASZTORU SHAOLIN?

Skoro wiesz już czym jest Klasztor Shaolin, oraz w jaki sposób możesz spędzić czas czy to w macierzystym klasztorze czy w jego oddziale, nadszedł czas, żebyś odpowiedział/a na pytanie zadane sobie na początku tego wpisu. 

Jeżeli chcesz odwiedzić Klasztor Shaolin w Henan, żeby zobaczyć na własne oczy miejsce narodzin Buddyzmu Chan oraz Shaolin Kung Fu, spędzić trochę czasu w okolicach klasztoru i trenować na terenie parku narodowego w przyklasztornej szkole – to miejsce jest dla Ciebie.

Jeżeli chcesz zaznać klasztornego życia… mieszkać, spożywać posiłki, medytować i trenować wewenątrz klasztoru. Przeżyć na własnej skórze, jak od stuleci wygląda życie mnicha Shaolin – Klasztor Shaolin Yunnan jest tym czego szukasz.

Dostać się do klasztoru jest stosunkowo łatwo, trudniej jest zaadaptować się do takiego życia (o tym w innym artykule). Jeżeli chcesz wybrać się do Klasztoru Shaolin Yunnan, skontaktuj się z nami. W jednym z poprzednich wipsów opisuję proces rekrutacyjny do klasztoru, sprawdź >>>tutaj<<<. Shaolin Temple Poland pomaga w organizowaniu takich wyjazdów. Jeżeli chcesz wyjechać do Shaolin w Henan, również daj nam znać. Znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

Ogółem, dziękuję za wypowiedź.

Linki:

Kontakt

Shaolin Temple Yunnan Blog

Klasztor Shaolin Yunnan

Klasztor Shaolin Hennan

Scroll to Top