fbpx

Klasztor Shaolin Polska

HISTORIA KLASZTORU SHAOLIN

HISTORIA KLASZTORU SHAOLIN | SHAOLIN TEMPLE POLAND | BLOG

Historia Klasztoru Shaolin

Klasztor Shaolin ulokowany jest w prowincji Henan, na jednej z pięciu świętych gór o nazwie Song. Stanowiła ona ważny fundament dla religii taoistycznej. Już w V wieku potencjał tego mistycznego miejsca został dostrzeżony przez buddyjskich misjonarzy, którzy stopniowo zaczęli się tam osiedlać. Jeden z przebywających tam mnichów Batuo 跋陀 dostał rozkaz od samego cesarza Xiaowen’a, aby wybudować tam pierwszy buddyjski klasztor – Shaolin, który ostatecznie powstał w 495 roku. W VI wieku kolejny indyjski misjonarz Bodhidharma przybył do Światyni, aby szerzyć nauki buddyzmu Chan. Jak głosi legenda, to właśnie on przekazał chińskim mnichom tajniki ćwiczeń fizycznych, które z biegiem czasu przerodziły się w sztukę walki.

 Przebywający w Klasztorze często musieli bronić się przed atakami najeźdźców, dlatego wszelkie techniki obronne były udoskonalane. Ciągła poprawa sprawności mnichów, dyscyplina i umiejętności z czasem stały się tak ważne, iż w 621 roku zostali oni wezwani do pokonania generała Wang Shishong’a, co spotkało się z  wielkim uznaniem ze strony cesarza Tang Taizong’a. Władca zaproponował wtedy wysokie stanowiska kilkunastu z walecznych mnichów, jednak odmówili oni przyjęcia owych zaszczytów. 

 Podcza przeniesienia stolicy państwa do Luoyang, Shaolin stał się punktem strategiczno-militarnym. W 1351 roku Klasztor został zaatakowany przez złoczyńców z grupy Czerwonych Turbanów, którzy swoim postępowaniem zakłócali spokój w całych Chinach. Wtedy również powstała legenda o walecznym bóstwie Vajrapani, mającym ochronić mnichów. 

 Największą jednak sławę zdobyli oni w XVI wieku, za czasów dynastii Ming , której wojsko było w bardzo słabej kondycji i chyliło się ku upadkowi. Mistrzowie z Shaolin udzielili wtedy swojego wsparcia przeciwko najazdom ze strony japońskich agresorów i uzyskało legendarną reputację. 

 W przeddzień dojścia do władzy dynastii mandżurskiej Qing, Shaolin został zniszczony. W 1641 roku armia pod dowództwem Li Zicheng’a  dokonała ogromnej dewastacji w całej prowincji Henan, a klasztor uległ spustoszeniu. Z czasem kolejni cesarze Chin starali się przywrócić świątyni dawny blask, fundując renowację i odbudowę. Starano się także ponownie zintegrować mnichów. Nieszczęśliwie, ponownie w 1928 roku, podczas ataku generała Shi Yousan’a, Klasztor Shaolin popadł w ruinę. 

 Za sprawą rozwoju kina i mody na filmy z udziałem mistrzów sztuk walki, które zyskały status kultowych wśród cywilizacji zachodniej, w 1978 roku władze Henan ponownie otworzyły klasztor dla turystów. Hojne datki i wizyty znaczących oficjeli przyczyniły się do odrodzenia świetności Shaolin. Odbudowa została zakończona w 1984 roku, zaś w 2010 roku część mieszczących się w nim zabytków została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 W obecnych czasach Świątynia jest głównym miejscem odwiedzin podróżników z całego świata oraz pozycją obowiązkową dla każdego wielkiego miłośnika legend o wojowniczych, mistycznych mnichach ratujących wielokrotnie Państwo Środka z opresji. Jeśli chcesz poczytać więcej na temat Klasztoru i jego historii wejdź na stronę: https://shaolintemple.com/shaolin-temple/

 

Ogółem, dziękuję za wypowiedź.

Scroll to Top