
Klasztor Shaolin Polska
CZYM JEST MEIHUAQUAN
CZYM JEST MEIHUAQUAN | SHAOLIN TEMPLE POLAND | BLOG
MEIHUAQUAN - PIĘŚĆ KWIATU ŚLIWY
Czym jest Pięść Kwiatu Śliwy? Jednym z moich zadań, jako ambasadora międzynarodowej federacji méihuāquán w Polsce jest: Szerzenie i rozpowszechnianie wiedzy na temat tego – do (stosunkowo) niedawna – praktycznie nieznanego w zachodnim świecie stylu walki.
Styl méihuā nazywany jest matką Chińskiego wushu, jego historia liczy sobie ponad 3600 lat i jest najstarszym ze wszystkich znanych styli Chińskiego wushu – nie tak jak jest to powszechnie propagowane, Shaolinquan, które liczy sobie nieco ponad 1500 lat i jest tak naprawdę czwartym w kolejności pod względem 'wieku’. Styl méihuā wywarł bardzo duży wpływ w czasie powstawania różnych innych stylów, jak np. wcześniej wspomniany Shàolínquán, Tàijí czy Hóngjiāquán (Hung Gar).
Méihuāquán czyli Pięść Kwiatu Śliwy zyskał swoją obecną nazwę stosunkowo niedawno, bo ok 300 lat temu – do tej pory styl ten nazywany był: Fùzǐquán (父子拳), co oznacza, że styl ten przekazywany był tylko męskiej linii genetycznej w rodzinie. Pięść kwiatu śliwy jest przodkiem wszystkich Chińskich sztuk walki, praktycznie nieznany w kulturze zachodniej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt iż praktykujący chcą zachować tysiące lat kultury oraz wiedzy filozoficznej i praktycznej w kręgach rodzinnych. Istnieją tajemne rękopisy – przekazywane z pokolenia na pokolenie – zawierające sekrety feng shui, medycyny, technik na poprawę zdrowia i przedłużenia życia. Dostęp do nich mają tylko najbliżsi członkowie rodziny oraz ich najbardziej zaufani adepci.
W 2007 roku styl méihuā został wpisany na listę 'nienamacalnego’ Chińskiego dziedzictwa kulturowego. Od tego czasu został rozpowszechniony nieco bardziej – również na zachodzie. W roku 2016 powstała oficjalna międzynarodowa federacja méihuāquán, której dyrektorem wykonawczym jest mistrz Shīfù Shì Yánjùn. Styl ten powoli zyskuje coraz większą popularność, tak samo na zachodzie jak i w samych chinach.
Meihuaquan i Chińska teoria pięciu elementów
Ćwicząc styl méihuā, trenujesz swoje ciało zewnętrznie jak i wewnętrznie. Pracujesz nad dobrym zdrowiem oraz wzmocnieniem energii Qi. Styl kwiatu śliwy opiera się mocno na Chińskiej teorii pięciu elementów, a jego 'wizytówką’ (nie znalazłem lepszego słowa) – poza treningiem na palach meihua, o czym później – jest pięć pozycji. Różnią się one jednak od pozycji, które potencjalnie znasz z innych styli kung fu. Każda z pozycji w stylu méihuā jest powiązana z żywiołem (elementem) oraz zestawem organów wewnętrznych. Formy lub same pozycje w stylu méihuā są znane nie tylko jako formy walki czy samoobrony, ale również jako praktyka qigong. Pięć pozycji oraz ich żywioły i organy to: Da Shi (metal, płuca/jelito grube), Shun Shi (woda, nerki/pęcherz), Ao Shi (drewno, wątroba/woreczek żółciowy), Xiao Shi (ogień, serce/jelito cienkie), Bai Shi (ziemia, żołądek/śledziona).
Pale Méihuā
Styl pięści kwiatu śliwy znany jest z tego, że trenowany jest za pomocą pali. Tradycyjną metodą treningową form, pozycji czy sposobów poruszania się są tak zwane Meihua Zhuang (梅花桩) czyli pale meihua. Meihua jest pierwszym stylem, który zaczął wykorzystywać pale w celach treningowych, później pale zostały zaadaptowane również do takich styli jak Shaolin czy Taiji. Poniżej filmik na którym mój mistrz Shīfù Shì Yánjùn wykonuje trening meihua za pomocą pali. Oczywiście, trening meihua może odbywać się również na płaskim podłożu – jednak najlepsze efekty osiąga się dzięki Meihua Zhuang.
Więcej na temat méihuāquán możesz dowiedzieć się z książki napisanej przez: Mistrza Shi Yanjun, Dr. Andreea McCurry oraz Dr. Jonathan M. Fields. Health & Longevity: Secrets of Kung Fu – MeiHua Quan vol. 1
W Polsce styl méihuāquán trenować możesz w Shaolin Temple Poland. Na zajęcia zapisać się możęsz TUTAJ.
Ogółem, dziękuję za wypowiedź.