
Klasztor Shaolin Polska
CHIŃSKI ZWIĄZEK WUSHU
CHIŃSKI ZWIĄZEK WUSHU | SHAOLIN TEMPLE POLAND | BLOG
CHIŃSKI ZWIĄZEK WUSHU
Chiński Związek Wushu (CWA) jest to pion zarządzający, decyzyjny oraz wydający certyfikaty w kwestiach wszelkich form chińskich sztuk walki. Wszelkie inne federację są mu przyporządkowane i od niego zależne. Powstał w 1958 roku i od tego czasu prężnie się rozwija i ustanawia nowe standardy w sprawach chińskiego wushu. CWA stanowi oficjalną narodową federację wushu Państwa Środka. Jej obecnym przewodniczącym jest Zhang Qiuping. Do funkcji CWA należą między innymi: promocja, zarządzanie oraz prowadzenie badań w obrębie komitetów technicznych wushu.
Niezwykle istotną decyzją podjętą przez CWA jest zakaz nazywania i ogłaszania siebie tytułem “mistrza” bez oficjalnego potwierdzenia i nadania tego zaszczytu przez federację. Oto oficjalny fragment wygłoszony przez organizację:
„Niektórzy ludzie ogłaszają się „mistrzami wushu” tylko po to, aby zdobyć osobistą sławę poprzez inscenizowanie walk, lecz także, aby zwrócić na siebie uwagę opinii publicznej, co poważnie zaszkodzi wizerunkowi chińskich sztuk walki”.
To mocne posunięcie wystosowane przez CWA w 2019 roku były odpowiedzią na gwałtowny wzrost organizowanych walk MMA i pojedynków na chińskie sztuki walki, odbywające się w cyrku. Proceder ten zaczął niebywale rosnąć od 2017 roku. Czarę goryczy przelała jednak walka Xu Xiaodong’a z samozwańczym mistrzem tai chi Wei Lei, który po 10 sekundach pojedynku stracił przytomność. Po tym wydarzeniu doszło do kolejnych skandalicznych scen obserwowanych przez publikę. Xu pokonał wiele przeciwników w kolejnych rywalizacjach jednak zwycięstwa były osiągane w żenujący sposób. Wypowiadał się on również niechlubnie na temat tradycyjnych sztuk walki i twierdził, że są one całkowicie bezużyteczne. Wszystkie jego działania sprawiły, że CWA finalnie musiało wprowadzić środki zaradcze, których celem było zapobieganie niebezpiecznym trendom zapoczątkowanym przez Xiaodong’a. Federacja ma nadzieje, że z czasem kłamstwa na temat kung fu przestaną być rozprzestrzeniane, tak samo jak tytułowanie się samozwańczym mistrzem dla zdobycia korzyści majątkowych i chęci uzyskania popularności.
Po tych informacjach należy zaznaczyć, że Główny Mistrz i założyciel Shaolin Temple Poland – Shì Héngyì (释恒毅) (Łukasz Duszak), podchodząc do oficjalnego egzaminu, uzyskał stopień mistrzowski 5 duanwei oraz certyfikat trenerski 1. klasy Chińskiego Związku Wushu (CWA) i certyfikat sędziowski 1. klasy (CWA i Generalna Administracja Sportu, Chiny).




Ogółem, dziękuję za wypowiedź